QTo już czwarty spektakl wyreżyserowany przez Paulinę Czachor młodą animatorkę amatorskiego zespołu „Funky Dance” działającego przy Miejskim Ośrodku Kultury
w Nowym Wiśniczu, w którym przygody bohaterów z powieść Wiktora Hugo „Dzwonnika z Notre Dame” zostały opowiedziane barwnym językiem tańca.

Pierwszym realizacją był spektakl zatytułowany „Emouszyn”, w którym autorka ukazała liryczną balladę o miłości. W kolejnym, „Nocy Świętojańskiej” widzowie ujrzeli staropolską, słowiańską baśń, w której na nowo reżyserka podjęła próbę ożywienia zapomnianych, ludowych zwyczajów. Następny – Alicja w krainie czarów przeniósł publiczność w bajkowy świat fantazji i magii.

Natomiast Dzwonnik z Notre Dam to odejście od prostych i urokliwych tematów. To próba psychologicznego zmierzenia się z problemem szeroko rozumianej nietolerancji. W spektaklu pojawiły się zaskakujące a zarazem dające do myślenia rekwizyty. Piękny obraz tańca na tle potężnego witraża symbolizującego Katedrę Notre Dame, przeplatał się z motywami cierpienia – niezrozumieniem, intrygą, a te (jak dostrzega autorka) jakże często powodują wyrzucenie poza społeczny nawias osób, które zostały pozostawione samym sobie. A wtedy jak w powieści Wiktora Hugo, człowiekowi odrzuconemu i osamotnionemu jedynymi przyjaciółmi pozostają kamienne gargulce.

(L.M.)

 

W rolach głównych wystąpili:
Quasimodo – Dastin Szczur
Esmeralda – Magdalena Kargul
Febus – Mateusz Wójcik
Frolo – Sławomir Zgłobicki

Drugoplanowi bohaterowie -w roli Gargulców wystapili:
Martyna Duda, Paulina Fielek, Ela Dybich

W spektaklu tańczyli: Kamila Lalecka, Marta Zambrowska, Weronika Cyrankiewicz, Zuzanna Proficz, Aleksandra Łagożna, Maja Wnęk, Katarzyna Goc, Dominika Kalicka, Sara Zawicka oraz Aleksander Zawicki.

Oprawa muzyczna – skrzypce: Marcelina Pietras, Patryk Błoniarz
Wokal: Karina Banaś
Scenografia: Agata Dejnak
Charakteryzacja: Barbara Czachor
Choreografia, reżyseria, muzyka, światła – Paulina Czachor