W życiu człowieka, społeczeństwa, narodu jest czas pracy i świętowania. Istnieją wydarzenia, które w sposób szczególny kształtują pamięć o nich i stają się punktem odniesienia, symbolem i źródłem w nauce i wychowaniu. Budują tożsamość narodu.
Miesiąc kwiecień nazwany Miesiącem Pamięci Narodowej jest okazją do przypomnienia znaczących wydarzeń w historii naszego narodu, a także oddania hołdu bohaterom i ofiarom tragedii, którzy zwyciężali i ginęli za wolność i niepodległość Polski.
Starsze pokolenia mieszkańców Ziemi Wiśnickiej doskonale pamiętają, że powojenne zdobywanie wiedzy historycznej (również w naszej gminie) odbywało się dwutorowo – asymetrycznie. W szkołach, z nakazu rządzących, młodzież uczyła się historii opartej na zamazywaniu prawdy. Szkołach w kwietniowe dni organizowano akademie, aby oddać hołd przede wszystkim „uznanym” bohaterom. Drugim torem nauki były domy polskich rodzin ocalałych od komunistycznych czystek, w których prowadzono rozmowy, gdzie kształtowano umysły młodego pokolenia. Dla nich kwiecień bardzo często przypominał wojenną okupację, wywózki Polaków na Sybir i tragedię polskich oficerów, jeńców obozów sowieckich zamordowanych w Katyniu i w innych miejscach na nieludzkiej ziemi.
Dlatego też Miejski Ośrodek Kultury 10 kwietnia 20123r., w 73 Rocznicę Zbrodni Katyńskiej po raz kolejny podjął próbę zorganizowania niezwykłej lekcję historii. W sali widowiskowej MOK odbyło się słowno-muzyczne widowisko pn. „Drogi ku wolności”. Przywołane, bolesne obrazy z historii naszej Ojczyzny przeniosły wiśnicką publiczność
w czasy, w których słowa Polska i suwerenność były cenniejsze niż rozłąka, cierpienie
a nawet życie.
W spektaklu wzięli udział dzieci i młodzież skupiona wokół grupy teatralnej „TMA” działającej przy MOK w Nowym Wiśniczu.