koncert 020

 

Ojczyzna moja – to ta ziemia droga,

Gdziem ujrzał słońce i gdziem poznał Boga,

Gdzie ojciec, bracia i gdzie matka miła

W polskiej mnie mowie pacierza uczyła.

 

 ( „Ojczyzna”- fragment wiersza Marii Konopnickiej, który posłużył organizatorom XI edycji Małopolskich Retrospekcji Piosenki Żołnierskiej).

 

6 i 11 listopada 2013r. w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury po raz 11 zostało zrealizowane przedsięwzięcie kulturalne o wartościach artystyczno-edukacyjnych pn. Małopolskie Retrospekcje Piosenki Żołnierskiej „Żołnierskie Mormorando”. I chociaż w nazwie tegoż festiwalu nie pojawia się słowo „patriotyzm” to tematycznie całość przedsięwzięcia podporządkowana jest wartościom nadrzędnym – miłości do ojczyzny i ojcowizny, oddawania hołdu wszystkim, którzy na przestrzeni lat walczyli o wolność i suwerenność Polski.

Przedsięwzięcie po przez prezentację muzyczno-wokalnych miniatur ma na celu ukazywać epizody z historii polskiego żołnierza i patrioty. Retrospekcje w swojej wymowie pełnią formę niecodziennego reportażu, skłaniają do refleksji, a pieśń staje się nośnikiem przekazu artystycznego i emocjonalnego. Toteż pieśni i piosenki prezentowane przez uczestników festiwalu nasycone były nadzieją i heroizmem, żalem i radością, buntem i miłością. Zaprezentowane utwory w swojej treści stały się esencją czasów i wydarzeń, inspiracją do zagłębiania się w genezę chwili ich narodzin.

XI edycja „Żołnierskiego Mormoranda” po raz kolejny udowodniła, że pieśń może stawać się łącznikiem między tradycją i teraźniejszością przekazywaną
z pokolenia na pokolenie.

11 listopada 2013 roku podczas „Koncertu Laureatów”, w którym uczestniczyli przedstawiciele z różnych stron Małopolski, organizatorzy ogłosili wyniki i wręczyli nagrody dla laureatów wyłonionych podczas przesłuchań artystycznych, 6 listopada. Laureatami
XI edycji Małopolskich Retrospekcji Piosenki Żołnierskiej „Żołnierskie Mormorando” zostali:

 

Kategoria 11/13 lat

I miejsce Julia Cisak

I miejsce Wioletta Smajdor

II miejsce Julita Korba

III miejsce Iwona Tworzydło

 Wyróżnienia:

–         Patrycja Tenerowicz

–         Ewa Panna

–         Wiktoria Dudziak

 Kategoria 14/17 lat

I miejsce Małgorzata Nawrot

II miejsce Edyta Dobroszek

II miejsce Martyna Wałęga

III miejsce Joanna Cyran

Wyróżnienia:

–         Witold Golonka

–         Agnieszka Kasińska

 W kategorii solistów powyżej 18 lat nie przyznano miejsc.

 Kategoria: ZESPOŁY

I miejsce W bożym Tonie

II miejsce Andrss Code

II miejsce Reveal

III miejsce Vox Eremi

Wyróżnienia:

–         Chór Królewskie Słowiki

–         Chór Korzenna

 Organizatorzy przedsięwzięcia dziękują wszystkim osobom, które wspierając działalność Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Wiśniczu przyczyniły się do realizacji Małopolskich Retrospekcje Piosenki Żołnierskiej.