7

„Pszczoły naszym skarbem” to projekt realizowany przez Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Wiśniczu i Świetlice Wiejskie w naszej gminie. Jest on laureatem konkursu grantowego „ Z Kujawskim pomagamy pszczołom” 2014, którego organizatorem konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia a grant ufundowały Zakłady Tłuszczowe „Kruszwica” S.A.

W Świetlicach Wiejskich na terenie naszej gminy i w Miejskim Ośrodku Kultury prace w  ramach projektu „ idą pełną parą”. Minął kolejny miesiąc, w którym zrealizowano zaplanowane zadania w oddziałach Akademii Przyjaciół Pszczół. Dzieci podnosiły swoją wiedzę związaną z życiem pszczół miodnych. Gościły w pasiekach pszczelarzy w naszej gminie lub zapraszali ich do świetlic. Dowiedziały się również, jakie inne produkty oprócz miodu otrzymujemy od tych niezwykle pożytecznych owadów. Zrealizowano wiele prac artystycznych. Inwencja twórcza uczestników zajęć jak i inspiracje instruktorów podpowiedziały jak wykonać lubiany przez pszczoły kwiat w technice malarstwa na szkle. Dzieci realizowały również artystyczne interpretacje pszczół. W tym celu wykorzystały materiały recyklingowe. Do działań plastycznych użyto folię, zakrętki do słoików, patyczki do lodów, kapsle z butelek, różne ciekawe w kształtach słoiki. Posiadając wiedzę o życiu i funkcjonowaniu pszczół uczestnicy zajęć zwrócili szczególną uwagę na zagrożenia czyhające na te niezwykłe owady, jakimi są pszczołowate. Młodzi studenci Akademii wykonali plakaty podkreślające potrzebę ich ochrony i niwelowania zagrożeń. Zostały one rozwieszone w  miejscowościach, w których realizowany jest projekt.

Przed nami dwa miesiące wakacji, które dla uczestników Akademii Przyjaciół Pszczół zapowiadają się bardzo ciekawie i pożytecznie dla siebie oraz tych bardzo ważnych owadów jakimi są pszczoły.

 Akademia Nowy Wiśnicz:

Akademia Kopaliny:

Akademia Królówka:

Akademia Połom Duży:

Akademia Kobyle:

Akademia Olchawa:

Akademia Stary Wiśnicz:

Akademia Wiśnicz Mały:

Akademia Muchówka: