DSC_0473

W ostatnim dniu wakacji 31 sierpnia 2014r.  Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Wiśniczu zaprosił wszystkich na Piknik Rodzinny w ramach projektu „Pszczoły naszym skarbem”, który odbył się przy Świetlicy Wiejskiej w Leksandrowej.

W ramach I edycji konkursu grantowego “Z  Kujawskim Pomagamy Pszczołom” MOK jest jedną z szesnastu nagrodzonych placówek z całej Polski, który realizował swój projekt od marca bieżącego roku. Konkurs wraz z ZT Kruszwica S.A. współorganizowała Fundacja Nasza Ziemia.

Piknik był okazją, by ukazać efekty pracy małych studentów działających w projekcie w oddziałach Akademii Przyjaciół Pszczół przy Świetlicach Wiejskich w: Wiśniczu Małym, Starym Wiśniczu, Kobylu, Kopalinach, Olchawie, Królówce, Muchówce, Połomiu Dużym, Leksandrowej i MOK w Nowym Wiśniczu.

Dzieci w ramach zajęć poznawały życie i pracę pszczołowatych, uczestniczyły w spotkaniach z pszczelarzami, wyjechały do pasieki „Brać” w Kamiannej, zakładały przy placówkach rabaty i klomby, świętowały Dzień Pszczół biorąc udział w turnieju „Świetlicada”, brały udział w zajęciach artystycznych a ich efekt mogliśmy podziwiać podczas pikniku. W sali Świetlicy Wiejskiej w Leksandrowej zorganizowana została wystawa prac wszystkich oddziałów. Oglądających zachwycało malarstwo na szkle, artystyczne interpretacje pszczół oraz pięknie wykonane zielniki.

Na scenie oddziały akademii prezentowały inscenizacje, których treścią było życie pszczół oraz zagrożenia, z którymi się zmagają i nawoływały do pomocy tym niezwykle pożytecznym owadom.

O życiu pszczół licznie zebranej publiczności, wiele cennych informacji przekazał ekspert – inspektor ochrony roślin i pszczelarz pan Bogusław Tobiasz. Na stoisku, na którym prezentował „dary z ula” można było zasmakować miodu, zobaczyć ulik pokazowy z krzątającymi się przy pracy pszczołami, uzyskać informacje jak należy postępować by pszczołom nie szkodzić, a pozyskane od nich skarby mogły służyć naszemu zdrowiu.

Z apelem o odpowiednie pielęgnowanie ogrodów i łąk, dla zachowania  prawidłowej flory przyjaznej pszczołom wystąpiła doradca rolny, inżynier ogrodnictwa pracująca w MODR Karniowice – PZDR Bochnia pani Grażyna Filip. Podkreślała również, aby umiejetnie stosować środki ochrony roślin, informowała jak postępować zarówno w gospodarstwie domowym i rolnym, by nie szkodzić pszczołom oraz sobie samemu. Każdy uczestnik pikniku zapoznał się z pięcioma zasadami przyjaciela pszczół, których stosowanie przyczyni się do poprawy czystości środowiska i ochrony pszczół.

Pomagać możemy również pszczołom samotnym, budując im gniazda. Przykładowe przygotował pan Sebastian Musiał i czerpiąc z tych inspiracji wykonać może je każdy.

Na imprezie nie zabrakło konkursów, gier i zabaw edukacyjnych, których motywem przewodnim było szerzenie wiedzy o pszczołach. Cieszyły się one bardzo dużym zainteresowaniem.

Podziękowania kierujemy do wszystkich, którzy przyczynili się do organizacji pikniku.