DSC_0057

W dniu 10 grudnia 2014r. w Ośrodku Edukacji Regionalnej w Starym Wiśniczu gościliśmy uczestników warsztatów, które były kolejnym etapem projektu „Tradycje Beskidu Wyspowego” realizowanego przez LGD „Dolina Raby” wspólnie z LGD „Przyjazna Ziemia Limanowska”.

W warsztatach udział wzięły panie z powiatu bocheńskiego i limanowskiego, które zgłębiały wiedzę o tradycji bożonarodzeniowego drzewka i ozdób, genezie i symbolice choinki w kulturze polskiej oraz wieszanych na niej ozdobach. W kolejnym etapie spotkania powstały prace rękodzielnicze – tradycyjne ozdoby choinkowe oraz te, które inspirowane były tradycją. Wiele z nich w regionie zostało zapomnianych na rzecz wykorzystania łatwo dostępnych dzisiaj ozdób wykonanych z plastiku. Swoją wiedzą i doświadczeniem dzieliły się  podczas warsztatów panie: Bernadetta Błoniarz i Agata Załupska.

Same uczestniczki podkreślały, że wspólne wykonywanie ozdób jest przyczynkiem do razem spędzonego czasu w gronie rodzinnym czy różnych grupach społecznych, w których aktywnie działają. Realizatorów warsztatów cieszy fakt, że uczestniczki spotkania staną się ogniwem do dalszej transmisji wielu cennych tradycji zarówno z sfery materialnej jak duchowej, tego jakże bogatego w obrzędowość okresu Świąt Bożego Narodzenia