DSCF4928

„Hej kolęda, kolęda” to tytuł przewodni spotkania, które odbyło się 25 stycznia 2015r. w Połomiu Dużym. Tego dnia na scenie świetlicy w inscenizacjach teatralno-muzycznych zaprezentowały się kolejno dzieci i młodzież działająca w ramach zajęć szkolnych i świetlicowych.

Tegoroczny obraz „Jasełek” to efekt pracy uczniów i nauczycieli Filialnej Szkoły Podstawowej w Połomiu Dużym. W treść scenariusza Jasełek zostały wplecione bajkowe postacie, które wędrując do szopki, mijały licznie zgromadzoną na świetlicy publiczność, by na scenie w pięknej bajkowej scenografii, złożyć symboliczne dary i pokłon Nowonarodzonemu Jezusowi.

W dalszej części spotkania wystąpiły grupy kolędnicze działające przy połomskiej świetlicy, które zwyczajowo swoimi występami wygłaszają oracjeżyczeniowe – dostatku, zdrowia, pomnażania dóbr w Nowym Roku. Jako pierwsza w tej części spotkania wystąpiła Dziecięca Grupa Kolędnicza „Kolędnicy z gwiazdą”, której finałowy występ w świetlicy poprzedziły liczne, wcześniejsze występy przed publicznością, m.in. wiśnicką, zgromadzoną w sali widowiskowej MOK na Gminnym Przeglądzie Grup Kolędniczych gdzie zajęli w swojej kategorii wiekowej II miejsce. Spotkanie zakończyła swoim występem Dorosła Grupa Kolędnicza „Herody”, (w Gminnym Przeglądzie w Wiśniczu zajęła I miejsce, a na Małopolskim Przeglądzie w Lipnicy III miejsce), która swój występ opiera na przekazie informacji o narodzeniu się nowego króla żydowskiego, a następnie cała akcja toczy się wokół rozpytywanie o miejsce jego narodzin. Dający nazwę widowisku „Herod” i jego trwoga o tron, epizod wymordowania dziatek, a następnie śmierć Heroda oraz symboliczne zabranie jego duszy przez diabła to główne sceny widowiska. Kolejną barwnie opowiadaną historyjką jest harcowanie kolędników z turoniem lub kozą. Padające bydlęta po licznych zabiegach, wracają do świata żywych, co przekłada się na symboliczne obrazowanie odradzającej się przyrody po zimowym śnie.

Grupy nie tylko chętnie są przyjmowane w domach, gdzie ich kolędowanie jest zwiastunem dostatku i dobrobytu, ale równie chętnie nagradzane na publicznych występach. Toteż w Połomiu Dużym pielęgnowana tradycja kolędowania i organizowania grup kolędniczych jest nie tylko ciągle żywa, ale również dająca dużo satysfakcji i radości, co wyróżnia tą społeczność.