IMG_1803smPod takim hasłem odbyła się ogólnopolska akcja prowadzona w ramach programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”. Oddział Akademii powstał również w Ośrodku Edukacji Regionalnej w Starym Wiśniczu. Prowadzone od marca działania miały za zadanie zgłębianie wiedzy o pszczołach oraz pracę na rzecz ich ochrony. Dzieci uczestniczące w akcji były niezwykle zaangażowane w zadanie i śmiało możemy powiedzieć, że cel został osiągnięty. Poznając jak ważną rolę pełnią w ekosystemie oraz jak wiele korzyści mamy dzięki pracy pszczół, stworzyły miejsce im przyjazne. Obsadziły roślinami miododajnymi oraz przygotowały gniazdo dla pszczół dziko żyjących, w których już zagościły murarki. Wiedzą, którą nabyli na zajęciach dzielili się ze swoimi rówieśnikami. Odwiedziły placówki edukacyjne zostawiając materiały zawierające Pięć Zasad Przyjaciela Pszczół. Mówią one o zastosowaniu prostych założeń, by pomóc naszym skrzydlatym przyjaciołom. Każdy takim przyjacielem może zostać, jeśli nie będzie wypalał traw i liści, sadził rośliny miododajne, zostawiał miejsce półdzikie, używał nawozów naturalnych i budował gniazda dla pszczół dziko żyjących.

Pszczoły były również inspiracją do zajęć plastycznych, na których powstawały bibułowe kwiaty na wzór tych, które lubią pszczoły, lampiony w kształcie pszczół oraz pszczoły wykonane z różnych materiałów: papieru, bibułki, filcu.

Uczestnicy prowadzonej akcji 24 czerwca otrzymali pamiątkowe dyplomy.

Nagrodą za podjęty trud było także kosztowanie darów, do których przyczyniła się praca pszczołowatych. O tej porze już cieszymy się smakiem malin, poziomek, truskawek czy czereśni. Owoce pracy pszczół będziemy zbierać do późnej jesieni. Pamiętać musimy, że aby się im odwdzięczyć, każdy z nas powinien przyczynić się do ochrony tych niezwykle cennych owadów.