Ferie ze sztuką – Vincent van Gogh

DSC_0055

Kolejne feryjne zajęcia plastyczne za nami. Tym razem poznaliśmy nieco bliżej postać Vincenta van Gogha i jego dzieła. Szególnie znane „Słoneczniki” zostały przełożone na trójwymiarowe kwiaty z bibuły a „Gwieździsta noc” wspólnymi siłami skopiowana na płótno. Dodatkowe efekty w postaci brokatu rozświetliły dzieło i …całą scenę sali widowiskowej MOK. Po feriach, w czwartki o godzinie 14.30 zapraszamy na drugi semestr kółka plastycznego, pierwsze zajęcia 12 marca.

 

Tajemnica skrzyni wiannej oraz kufra i walizki podróżnej

Obraz 686

„Tajemnica skrzyni wiannej oraz kufra i walizki podróżnej”

Tak zatytułowane były zajęcia, które odbyły się w Ośrodku Edukacji Regionalnej w Starym Wiśniczu 24 lutego 2015r. W pierwszej części zajęć uczestnicy poznali zadanie, jakie spełniała skrzynia wianna. Gromadzone w niej były dobra materialne, które panna młoda wnosiła do małżeństwa. Poza odzieżą znaleźć tam można było bieliznę pościelową, kuchenną czy też dewocjonalia czasem i biżuterię. Wyposażenie skrzyni zależne było od zamożności rodziny, z której wywodziła się dziewczyna. Były one niezwykle barwne i czasem stanowiły jedyny ozdobny mebel w domu.

Dzieci poznając zawartość skrzyni mieli zadanie wydobycia, z niej rzeczy, które można było zabrać w podróż oraz zapakowania ich do starej walizki. Była również część techniczna zajęć. W oparciu o przekazane materiały dzieci tworzyły swoją małą ozdobną walizkę. Jak same stwierdziły, służyć będzie jako pojemnik na pamiątki, biżuterię czy inne cenne dla nich drobiazgi. Zajęcia te na pozór skomplikowane technicznie nie przysporzyły dzieciom trudności w ich realizacji. Każdy poradził sobie z nimi znakomicie.