Biesiada przy ognisku

20 czerwca 2018 roku na placu koło świetlicy w Olchawie odbyła się „Biesiada przy ognisku” adresowana do dzieci i młodzieży z Olchawy. W programie przewidziano gry, zabawy i konkursy z nagrodami, którym towarzyszyło wiele pozytywnych emocji. Motywem przewodnim było ognisko z pieczeniem kiełbasek, a na stołach dzięki organizatorom oraz zaangażowaniu rodziców pojawiły się słodkości (placki drożdżowe i kruche z owocami)  napoje i soki, którymi można było się raczyć do woli. Uczestnicy tej biesiady przy ognisku mogli również wysłuchać wokalnych upominków swoich rówieśników – uczestników warsztatów muzycznych prowadzonych przy MOK w Nowym Wiśniczu. Były też mini warsztaty tworzenia balonowych stworków (piesków, żyraf, a nawet szczurków), które prowadziła Marlenka.

Podczas takich spotkań, gdzie poprzez zabawę można również edukować organizatorzy często zapraszają służby mundurowe. W miły i humorystyczny sposób o tajnikach pracy Policji opowiedzieli funkcjonariusze Wiśnickiego Komisariatu prezentując sprzęt używany w ich codziennych działaniach. Zabawa w wybornej atmosferze trwała do późnego wieczora wróżąc dobry początek wakacji.

Przedsięwzięcie zostało zorganizowane dla dzieci z Olchawy przez Świetlicę, Sołtysa i Radę Sołecką Olchawy oraz Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Wiśniczu.

Wycieczka na Pogórze Ciężkowickie

Dzieci i młodzież z trzech Świetlic Wiejskich: Olchawy, Połomia Dużego i Starego Wiśnicza 30 sierpnia 2017r. wyruszyła na wycieczkę na Pogórze Ciężkowickie. Celem była wędrówka szlakiem po „Skamieniałym Mieście” i poznanie szeregu ciekawych skał, w kształtach porównywanych do postaci ludzkich i zwierzęcych, a w legendach wiążąc ich powstanie z niezwykłymi wydarzeniami. Dla utrwalenia nabytej wiedzy wycieczkowicze brali udział w przygotowanych przez przewodnika animacjach. Rozwiązywane zadania w krzyżówkach rebusach, zagadkach czy śpiewanie piosenek nagradzane było upominkami. Drugim etapem było zwiedzenie Muzeum Przyrodniczego im. Krystyny i Włodzimierza Tomków w Ciężkowicach. Tutaj zobaczyli eksponaty zebrane przez małżeństwo Tomków, którzy w 1989 roku założyli muzeum. W skład kolekcji wchodzą ptaki, owady i ssaki. Ekspozycja wzbogacona o wiele multimedialnych stanowisk, na których można było uzyskać wiedzę o eksponatach oraz atrakcjach Ciężkowicko – Rożnowskiego Parku Krajobrazowego i okolic. Ten pożytecznie i ciekawie spędzony czas został zrealizowany dzięki dofinansowaniu ze środków przeznaczonych na program profilaktyki rozwiązywania problemów alkoholowych oraz przeciwdziałania narkomanii – współudział w działaniach promujących trzeźwy i bezpieczny sposób spędzania wolnego czasu przez dzieci i młodzież.