Świetlica w Olchawie

Animator kultury:

Marzena Tomaśko

Godziny otwarcia:

?

Budynek świetlicy w Olchawie powstał w 1965 roku w stanie surowym. W 1966 roku zapadła decyzja o rozbudowaniu przybudówki, która została oddana do użytku. Mieściły się w niej 2 sale lekcyjne, korytarz i pokój nauczycielski. Później we wsi rozległy się głosy, że duża liczba młodzieży nie ma gdzie przebywać w wolnym czasie, że nie ma możliwości urządzania zebrań wiejskich ani spotkań towarzyskich. W 1969 roku doszło do dobudowania jeszcze jednej przybudówki, w której mieści się właśnie świetlica.

Świetlica Wiejska w Olchawie to nie tylko budynek, to przede wszystkim miejsce spotkań małej społeczności lokalnej, jaką jest wieś. Odbywają się tam zebrania wiejskie, spotkania Koła Gospodyń, różnego rodzaju kursy, zajęcia. Głównym celem świetlicy jest jednak jej działalność jako placówki opiekuńczo-wychowawczej dla dzieci i młodzieży. Prowadzone są zajęcia plastyczne, teatralne. W świetlicy dzieci i młodzież spędzają czas aktywnie, uczestniczą w różnego rodzaju turniejach, grach, zabawach, ogniskach, wycieczkach pieszych, rowerowych itp.

W Świetlicy Wiejskiej w Olchawie dużym zainteresowaniem cieszą się zajęcia teatralne, w którym udział bierze przede wszystkim młodsza grupa uczestników. Wystawiane są przedstawienia z okazji “Dnia Babci” i “Dziadka”, “Dnia Matki” itp.
Naszym największym przedsięwzięcie teatralnym były takie bajki jak „ Księżniczka na ziarnku grochu”, ” Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków” oraz „ Kopciuszek”. Zarówno w okresie wakacji czy też ferii świetlica stara się jeszcze bardziej aktywniej działać na rzecz dzieci i młodzieży by zapewnić aktywniejsze spędzenie czasu wolnego w sposób pożyteczny dzięki dużej współpracy Miejskiego Ośrodka Kultury.

Naszym ostatnim dużym osiągnięciem było zrealizowanie projektu p.n. „Poszukajmy śladów naszej historii”. Dzięki któremu dzieci i młodzież miały możliwość brania udziału w różnych zajęciach min: teatralnych, tanecznych, rzeźbiarsko – stolarskich, itp. Nasze przedsięwzięcie zakończyło się Niedzielnym Piknikiem Rodzinnym, z którego jesteśmy bardzo dumni.

Koło Gospodyń Wiejskich –  Jedną z najbardziej popularnych form pracy Koło Gospodyń w Olchawie są udziały w licznych konkursach, które zazwyczaj kończą się dla całego zespołu nagrodami, wyróżnieniami i dyplomami. Świetlica w ramach swoich możliwości pomaga w przygotowaniach do występów i udziałach w konkursach.  Również panie z Koła Gospodyń aktywnie włączają się w realizacje działań świetlicowych. W najbliższym czasie planujemy pogłębić naszą współpracę. W planach mamy naukę szydełkowania (wykonywanie baranków, kurczaków, aniołków, dzwoneczków itp.), malowanie batikiem itp.

Mapa dojazdu:


Wyświetl większą mapę