Zespół “Funky Dance”

W obliczu magicznego spektaklu “Funky dance”

Taniec… jedna z najpiękniejszych form wyrażania emocji bez użycia słów. Sztuka czarująca, aczkolwiek trudna do zrozumienia bez wgłębienia się w jej sens. O jej wielkości decyduje nie tylko odpowiednio dobrany podkład muzyczny, który często jej towarzyszy, ale gra ciała, na którą składa się mimika i ruch sceniczny. Wyzwalanie siebie pozwala otworzyć się i uzewnętrznić to, co najpiękniejsze w człowieku, bo prawdziwe, spontaniczne i niezależne od niego. W tańcu zapomina się o otoczeniu, o tym, że ktoś patrzy i o tym, że się gra…liczą się emocje.

I właśnie to wszystko daje z siebie grupa „Funky dance” działająca przy Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Wiśniczu, nad której rozwojem czuwa instruktorka Paulina Czachor.
Wspomniany zespół taneczny zrodził się we wrześniu 2009 roku, jako nowa dziedzina artystyczna zainicjowana w MOK, pozwalająca młodzieży odkrywać swoje talenty, rozwijać pasje i poznawać nieznane dotychczas tajniki tych specyficznych kombinacji kroków. Od samego początku „Funky dance” cieszył się dużym zainteresowaniem. Taniec zaczął kiełkować w duszach debiutujących artystów, co przejawiało się w pierwszych sukcesach zespołu. Czasochłonne i wymagające sporego wysiłku przygotowania do spektakli „Emotions” oraz „Noc Świętojańska” dały nie tylko satysfakcję, ale i wzbudziły zachwyt wśród widzów. Duże zaangażowanie młodzieży i chęć nauki stały się siłą napędową, dla grupy do przygotowywania kolejnego przedsięwzięcia pt. „Alicja w Krainie Czarów”.
Wiek uczestników jest urozmaicony, bowiem przedział rozciąga się pomiędzy siódmym, a osiemnastym rokiem życia. Świadczy to również o dużym zainteresowaniu i potrzebie robienia czegoś pozytywnego, wartościowego oraz poszerzającego horyzonty umysłowe. Taniec rozwija, pozwala ćwiczyć koncentrację i równowagę psychiczną, która jest niezwykle ważna dla młodych ludzi. Wśród rodzinnej, ciepłej atmosfery, wypełnionej zrozumieniem, nie brakuje jednak samodyscypliny i silnej motywacji, opartej na dewizie: „Pnij się w górę, nigdy nie stawaj w miejscu!”. Aby nie tracić energii oraz nie zaniedbywać osiągniętych umiejętności, poświęcają wiele czasu na codzienne zajęcia z jazzu, baletu, hip-hopu oraz okresowe warsztaty m.in. z uczestnikami programu „You Can Dance”. Choreografie i reżyserie dla zespołu tworzy sama instruktorka, która cały czas poszukuje nietypowych, rzadko spotykanych i ciekawych inspiracji. Do każdego spektaklu, nad którym zespół pracuje, potrzebna jest ogromna ilość rekwizytów, kostiumów oraz odpowiednie warunki do ćwiczeń. Scenografia, charakteryzacja i kostiumologia odgrywają istotną rolę w pokazach o charakterze teatralnym.
Warto inwestować w młodych ludzi, bowiem tego rodzaju przedsięwzięcia wpływają na intelektualny rozwój ich umysłów, organizację ich czasu wolnego oraz uwrażliwiają na piękno sztuki, teatru, tańca, muzyki…tego, co dzisiaj tak często odchodzi na drugi plan.